Yaşam

Seyitgazi’de Antik Şehir Bulundu

Türkiye dünyada en eski yerleşim yerlerine sahip olan tarihi ülkelerden biri olarak birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ülkenin birçok ilinde yaşamış farklı medeniyetlere ait izler arkeolojik kazılar devam ederken geçtiğimiz günlerde Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde gerçekleştirilen kazılarda önemli bulgular elde edildi. Küllüoba Höyüğü ve çevresinde devam edilen kazılarda M.Ö. 3 bin yılına ait ilk şehirlerden biri ortaya çıkarıldı. Anadolu’da yerleşik yaşama geçen önemli kültürlerden biri olduğu düşünülüyor.

İlk Şehirlerden Biri

Eskişehir’de Seyitgazi Küllüoba’da yapılan arkeolojik kazılar 1996 yılında alınan izin ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyordu. Geçtiğimiz günlerde ise Anadolu’da bulunan ilk şehirleşmeye ait kanıtlar gün yüzüne çıktı. Buna göre kazılardan elde edilen bulgularda tunç dönemine ait kültürel kalıntılar bulunurken aynı zamanda sanduka, hayvan kemikleri ve çömlek mezarlar bulundu.

Doç. Dr. Murat Türkteki tarafından yapılan açıklamada Yukarı Şehir olarak adlandırdıkları şehirde bina yapıları ve ilk şehir yaşamına ilişkin izler bulunduğu açıklandı. Bunun yanı sıra şehir yöneticilerine ait olduğu düşünülen eşyalar ile 31 metreye 24 metre genişliğinde yönetici binası bulunduğu da ifade edildi. Kazılarda ayrıca 2 insan iskeletine de rastlandı. DNA incelemesi için alınan örneklerin 3 ve 13-14 yaşlarında bireylere ait olduğu ifade edildi. Toplamda 20 mezar bulunurken kazı başkanı olan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji bölüm başkanı Doçent Doktor Murat Türkteki kazılara devam edileceğini ve yeni gelişmelerin bir an önce açıklanacağını bildirdi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Etiketler
Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı