Ekonomi

Milyonlarca Emekli Zam Haberi Bekliyor

Hayat şartlarının zor olması birçok kişiyi etkiliyor. Milyonlarca emeklinin beklediği sevindiren haberler arasında yer alan zam haberleri ise yavaş yavaş gelmeye devam ediyor. 2019 yılının Temmuz ayında tüm emeklilerin hem maaşları hem de her ay aldıkları ek ödemeleri nihayet artacak. Milyonlarca emeklinin beklemiş olduğu zam haberleri kamuoyundan yapılan açıklamayla duyuruldu. Bu açıklamaya göre Temmuzda tüm emeklilerin, maaşları ve her ay aldıkları ek ödemeleri artacak.

ENFLASYON FARKI TAHMİNİ

Yaklaşık olarak 12.3 milyon emeklinin Temmuz’da bütçesi birazda olsun artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına ilk 6 aylık dönemde, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında zam, memur emeklilerine ise tam olarak yüzde 5 artış ve oluşursa enflasyon farkı mutlaka yansıtılacak. Enflasyon farkı tahminlerine göre de SSK ve Bağ-Kur’lular yüzde 6, memur emeklileri ise yüzde 5+ yüzde 2 zam alacak.

EMEKLİLERE ZAM

Temmuz ayında maaşlar artacağından, bu sayede her ay verilen ek ödemelerin tutarları da bir miktar yükselecek. Net olarak ödenen maaşın yüzde 4’ü, yüzde 5’i oranında verilen ek ödemenin tutarı, yeni aylıktan hesaplanacağı için zamlanmış olacak. Bununla birlikte yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırı da bir üst seviyeye yükselecek. Eğer memur maaş katsayısındaki artış temmuz ayında tahmin edildiği gibi yüzde 7 oranında olursa, yeni sınır bin 224 lira 81 kuruştan bin 310 lira 54 kuruşa çıkacak. Yani maaşı bin 310 lira 54 kuruşun altında olanlara yüzde 5, üstünde olanlara ise yüzde 4 oranında ek ödeme verilecek. Buna göre, net maaşı bin lira olan emekli ek ödemeyle birlikte bin 50 lira alıyorken; yapılan zam yüzde 6 olursa net maaş bin 60 liraya çıkacak.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Etiketler
Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı