Haber

Hibe ile Kurdu, Zengin Oldu

Süt üretmek için memleketi Bitlis Tatvan’a dönen Leyla Kaya, 200 büyükbaş ile son teknoloji süt üretim tesisi kurdu. Kurduğu tesis ile çevre ilçelerin ve Van’ın süt ihtiyacının bir kısmını karşılamakta.

Leyla Kaya, 12 yaşındayken ailesi ile birlikte İstanbul’a taşındı. İstanbul’dan 2 yıl önce dönen Leyla Kaya, Yediveren köyüne yerleşti. Köyde bulunan 12 dönümlük araziye 5,3 milyona yakın dev bir yatırım yapıp son teknoloji ile üretimhane kuran Kaya, 200 büyükbaş hayvan ile bir günde yaklaşık 600 litre süt elde etmekte. Ürettiği sütü bulunduğu ilçe ve Van’da bulunan işletmelere satan kaya, 10 kişiye de istihdam olanağı sunmuş durumda. Memleketinin kalkınması için bu girişimi yaptığını söyleyen Kaya, ailesiyle birlikte köyüne döndükten sonra isteği ile bu işe girdiğini belirtti.

“Kadın Olmak Bir Şey Yapamayacağın Anlamına Gelmez”

Destek almak için gittiği kurumların hiçbirinden geri çevrilmediğini belirten Kaya, aldığı desteklerin tesisin kurulmasında çok büyük katkısının olduğunu söyledi. Üretilen sütün doğrudan süt olarak satıldığını bazen de peynir yapıldığını belirten Kaya, kadın olarak bu işin yapımının zor olduğunu ancak her zorun muhakkak başarılması gerektiğini de söylemeyi ihmal etmedi.

Kadınların her alanda faal rol alması gerektiğinin bir örneği olan Leyla Kaya, teknolojinin son seviyede kullanıldığı tesisinde üretime devam etmekte ve ilçesinin, çevre ilçelerin ve Van’ın süt ihtiyacını gidermekte.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı