Sağlık

Havuzdaki Klor Alerjik Hastalıklara Neden Oluyor

Yazın serinlemek için girilen havuzlardaki tehlikenin boyutlarını Dermatoloji Uzmanı Ayşenur Cetişli ortaya çıkardı. Serinlemek için girilen havuzlar pek çok sağlık problemine neden olabiliyor. Kullanılan şezlongdan girilen havuza kadar hemen hemen her noktası insan sağlığı için ciddi tehdit oluşturuyor. Cilt sağlığına önem veren kişilerin havuzlardan uzak durması gerektiğini savunan Uzman Dr. Ayşenur Cetişli, havuzlarda kullanılan klorun insan sağlığı için çok tehlikeli olduğunu ifade etti.

Yüzme havuzları milyonlarca insanı çekse de aslında pek çok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Özellikle cilt hastalıklarına yakalanan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda korkunç sonuç ortaya çıktı. Cilt hastalıklarına yakalanan kişilerin büyük bir bölümünün havuza girdiği tespit edildi. Havuzların klor ile temizlendiğini anımsatan Dr. Cetişli, klorun alerjik rahatsızlıklara sebep olduğunu açıkladı. Klor aynı zamanda astım ve akne gibi problemlere neden olabiliyor.

“Eşyaları ortak kullanmayın”

Ortak kullanılan eşyalar hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Dr. Cetişli, Deride ve tırnak diplerinde gözle görülmeyen mikropların yaşadığını ve kolaylıkla eşyalara ve bir başkasına bulaşabildiğini söyledi.

Bu tür mikropların ancak mikroskop yardımıyla görülebildiğini belirten Cetişli, özellikle ortak eşya kullanımından uzak durulması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi. Ayrıca yazın daha çok mantar problemlerinin ortaya çıktığını ifade eden Cetişli, vücudun belli yerlerinin ıslak bırakılmasının mantara davetiye çıkardığını belirtti.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Etiketler
Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı