Yaşam

Dijital Bağımlılık Yaşlılara da Yansıdı!

Dijital bir çağda yaşadığımızdan dolayı elimizi attığımız her yerde teknoloji yer alıyor. İnternetin dünyamızda her geçen gün artması yalnızca gençlerin kullanımıyla söz konusu olmuyor. Diital Bağımlılık Mücadele Derneği Genel Başkanı Dilci, son dönemde yaşlılarında dijital bağımlığısı olmaya başladığının altını çizdi. Öyle ki halkımızın dijital bağımlılıkla yalnızlaştığını ve 65-70 yaşında ki kişilerinde günlük 4-5 saatlerini dijital cihaz kullanarak geçirdiklerini belirtti.

Her ne kadar dijital cihazlar, çağımızın etkili iletişim araçlarından birileri olsa da  zararlarda bir o kadar fazla. Dijital çağa bakıldığı zaman oyun, eğlence gibi pek çok alışkanlıkları ortaya çıkarabiliyor. Bu paradigmaların ise tehdide dönüştürme unsurlarını barındırdığı bir gerçektir. Dijitalleşme konusunda Türkiye hızlı bir ilerleme kaydederken bu ilerlemenin durdurulamaz bir hal içerisine girmesi doğabilecek zararları da düşündürmüyor değil.

Dijitalleşme Bağımlılık Oranı Artıyor

Türkiye olarak dijital dünyaya karşı bağımlılık oranımız yüzde 11.5 ile yüzde 16 arasında yükselmeye devam ediyor. Özellikle bağımlılık gençler açısından bakıldığı zaman yüzde 16lara doğru giderken  yaşlılarda ise şuan için yüzde 11.5 olmuş durumda. Genel bir araştırma yapıldığı zaman ise ilkokullarda ki çocuklarda bağımlılık oranı diğerlerine göre daha az rakamda denebilir.

Türk halkımızın şimdilerde dijital hayat ekseni altında dönüp dolaştığı gerçeği yadsınamaz. Fakat bilinmesi gereken önemli ayrıntılardan birisi de dijital ortamlar insanları özgürlüğe doğru sürüklemeye neden oluyor. Bu durumda gelecek kuşaklar için bir tehdit unsuru olarak görülebilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Etiketler
Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı