Teknoloji

Ay’a yolculuk devri çok yakında başlıyor

İlerleyen zamanda gerçekleştirilecek olan AY Görevi’ni başarılı bir şekilde gerçekleştirmek isteyen Nasa çalışmalarına devam ediyor. Ay’a giden ilk insanı taşıyan Apollo 11 uzay gemisi ve astronotlar tarihe geçecek bir olaya tanıklık ettiler. Bu şekilde tarihin tozlu sayfalarında kendilerine yer edindiler. Günümüzde Nasa 2024 yılında Ay’a yeniden insanlı bir yolculuk gerçekleştireceğini bildirdi. Bu yolculuk için titizlikle planlar yapıldığı ortaya çıktı.

AY’A YOLCULUK PLANLAMALARI

Nasa yönetiminde gerçekleştirilecek olan 2024 Ay Görevi’nin maddi boyutu belirlenmiş durumdayken, teknik kısmınında yavaş yavaş planlandığı gibi oturmaya başladığı belirlendi. Uzay Çalışmaları Kurulu ve Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurulu’nun düzenlemiş olduğu ortak toplantıda yapılan sunumda söz sahibi olarak Nasa, insan keşif ve görevleri yönetici yardımcısı Bill Gerstenmaier bir açıklamada bulundu. Açıklamada “Bir planı oluşturduk ve bu plan, başarılı bir şekilde işliyor gibi gözüküyor ancak bu işin ne kolay ne de risksiz olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

ZORLU BİR SÜREÇ VAR

Ay Görevi’ni gerçekleştirmek için Nasa’nın önünde zorlu bir süreç bulunmakta. Üç aşamadan oluşan bu süreçte ilk fırlatmanın 2020 yılının sonlarında veya 2021 yılının başında gerçekleştirilmesi planlanıyor. İçerisinde insanların bulunmayacağı şekilde gerçekleşecek olan gözlem görevini, astronotları yörüngeye çıkaracak olan Orion uzay gemisinin 2022 yılında test amaçlı ve içerisinde mürettebat bulunuyorken fırlatılması takip edecek. Son aşamada ise gerçek görev gerçekleştirilecek. Yaşanabilecek olumsuzların Ay Görevi’nin tarihini değiştiremeyeceği bilinmekte.

Ayrıca Nasa Ay’a iniş sırasında herhangi bir problemin gerçekleşmemesi için Ay iniş konseptleri aradığını belirtti. Gerstenmaier “İniş için kalkış, iniş ve transfer aşamalarını da kapsayan hepsi bir arada bir hizmet istiyoruz” diyerek konsept tasarımlarını görmeyi istediklerini bildirdi. Gerstenmaier aynı zamanda bütçe konusunda endişeli olduğunu belirterek, kongreden tekrar tekrar bütçe talebinde bulunduğunu açıkladı. Ayrıca gerçekleştirilecek olan Ay Görevi’nin minimalist bir görev olacağı bilinmekte.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı